کد خبر : 542
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳

چرخش «مصلحتی»در انتخابات کمیته المپیک/ باد به پرچم «برگزاری» وزید

چرخش «مصلحتی»در انتخابات کمیته المپیک/ باد به پرچم «برگزاری» وزید

برگزاری چند جلسه محرمانه بین افرادی که در انتخابات کمیته ملی المپیک ذینفع هستند، پیش‌بینی‌ها برای تعویق دوباره این انتخابات را به حداقل رساند و حالا تاکید بر برگزاری «سرِوقت» مجمع است.

به گزارش خبرنگار مهر، وضعیت پیچیده انتخابات ششم شهریورماه کمیته ملی المپیک زمینه ساز گمانه زنی هایی در مورد تعویق دوباره آن شده بود اما دیدارهایی که طی روزهای اخیر چند عضو تاثیرگذار مجمع و به ویژه گزینه های ریاست با برخی افراد داشتند بر همه این گمانه زنی ها خط بطلان کشید تا تعیین رئیس آینده در زمان مقرر، اولویت همگان قرار بگیرد.

این در حالی است که تا همین یکی دو روز پیش شرایط به گونه ای بود که بیشتر از مهیا کردن زمینه های برگزاری انتخابات، جهت گیری ها به سمت و سوی لغو آن بود به ویژه اینکه جهت رفع کم و کاستی هایِ خودساخته و در کل تمام آنچه که می تواند دلیل مستندی بر تعویق انتخابات باشد، نه تنها اقدام موثری انجام نشد بلکه بعضا به دنبال ماهی گرفتن از آبی بودند که خود آن را گِل آلود کردند.

معطلی وزارت ورزش در برگزاری انتخابات فدراسیون های المپیکی، پافشاری نسبت به عدم پذیرش نتیجه مجمع انتخاباتی فدراسیون سوارکاری، اعلام تعیین سرپرست برای فدراسیون بدمینتون و … که همگی بر عدم تعادل ترکیب مجمع کمیته ملی المپیک – از حیث تعداد اعضای المپیکی و غیرالمپیکی- تاثیر داشته و خواهد داشت، در کنار کوتاهی و رون کندی که در داخل کمیته ملی المپیک نسبت به مجمع انتخاباتی در پیش گرفته شده بود، همگی کفه ترازو را به سمت لغو دوباره این مجمع سنگین تر کرده بود.

عملکرد منفعل ستاد تطبیق و بررسی روند برگزاری انتخابات که مثلا قرار است ناظر صفر تا صدِ انتخابات باشد، استعفای یکباره رئیس این ستاد و عدم تعیین جایگزین برای آن هم، همه و همه به احتمالات برگزاری مجمع ششم شهریورماه بدون رای گیری دامن می زد به ویژه که متصدیان کمیته ملی المپیک و وزارت با وجود تاکید همیشگی بر برگزاری سرِ وقت انتخابات، نسبت به بغرنج بودن شرایط پیش آمده سکوت اختیار کرده بودند بدون اینکه اقدام راه گشایی داشته باشند و همین مسئله رنگ و بوی لغو انتخابات را تشدید می کرد.

این در حالی بود که تشکیل مجمع کمیته ملی المپیک و برگزاری انتخابات، «مطالبه عموم» از متصدیان ورزش بود تا حداقل از این حیث کلاف ورزش، سردرگم تر نشود. شاید هم پیگیری متوالی همین مطالبات بود که مدیران کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش را به صورت نامحسوس رو در روی هم قرار داد؛ آنجا که صالحی امیری به خاطر معطلی در برگزاری انتخابات فدراسیون ها و به ویژه ژیمناستیک و دوچرخه سواری به انتقاد از وزارت ورزش پرداخت و خطاب به وزیر ورزش و معاون او، خواستار مهیا شدن شرایط شد تا خللی در انتخابات کمیته المپیک ایجاد نشود. در مقابل محمد پولادگر هم تاکید کرد که اگر انتخابات کمیته المپیک در موعد مقرر برگزار می‌شد هیچ کدام از این مشکلات رخ نمی‌داد.

مدیران ورزش هر یک توپ را به زمین دیگری انداختند تا خود از بار مسئولیت شانه خالی کرده و دیگری را عامل شرایط درهم و تابدار موجود نشان دهند. حال آنکه بعد از این این پاسکاری ها، میان برخی افراد که در انتخابات کمیته ملی المپیک ذینفع هستند، جلساتی محرمانه برگزار شد که خروجی آن تقویت اراده مسئولان و تاکید بر برگزاری «سرِوقت» مجمع است.

همه اینها تغییرات و چرخش یکباره از لغو به سمت برگزاری مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک طی یکی دو روز اخیر رخ داد در حالیکه تا پیش از آن تعداد اعضای المپیکی و غیرالمپیکی مجمع، سنگی بزرگ در مسیر انتخابات شده بود اما شاید به خاطر همین تغییر جهت گیری هاست که مثلا حمیده عباسعلی در تلاش برای بازگشت به کشور است تا خود را به مجمع برساند که در این صورت ترکیب مجمع از حالت تساوی خارج می شود.

از طرفی هنوز فهرست نهایی کاندیداها برای شرکت در مجمع پیش رو اعلام نشده است. طبق دستورالعمل اجرایی انتخابات کمیته ملی المپیک حداقل یک هفته پیش از برگزاری مجمع، اسامی کاندیداها باید اعلام عمومی شده و همراه با بیوگرافی در اختیار اعضای مجمع قرار بگیرد اما با توجه به تاکیداتی که بر برگزاری قطعی مجمع در زمان مقرر شده، به نظر می رسد این دیرکرد در اعلام اسامی کاندیداها هم سد راه نخواهد شد.

با این روال یکشنبه آینده مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک در آکادمی ملی المپیک تشکیل می شود تا پس از ماه ها وقفه، ترکیب جدید رئیس، نایب رئیس و اعضای هیات اجرایی مشخص شوند. قرار است فهرست کاندیداهای تایید صلاحیت شده امروز به صورت رسمی اعلام شود در حالیکه ظاهر دو نفر از کاندیداها که همزمان برای ریاست و هیأت اجرایی کاندیدا شده اند و یک نفر که کاندیدای نایب رئیسی شده رد صلاحیت شده اند. آرش میراسماعیلی هم روز گذشته به صورت رسمی انصراف خود را از نامزدی ریاست اعلام کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.