کد خبر : 452
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۹:۳۹

تیر خلاص معاون رئیسی به انتظار ارزانی/ هیچ چیز ارزان نمی‌شود

تیر خلاص معاون رئیسی به انتظار ارزانی/ هیچ چیز ارزان نمی‌شود

رویداد۲۴ بالاخره مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه تیر خلاص را به قانون بازگشت قیمت‌ها به شهریور ۱۴۰۰ زد و گفت که چنین اتفاقی هرگز روی نخواهد داد. به گزارش فراز، بازگشت قیمت کالا‌های اساسی به شهریور ۱۴۰۰ یکی از شروط قانون بودجه ۱۴۰۱ برای حذف ارز ترجیحی بود. به این صورت که با حذف

تیر خلاص معاون رئیسی به انتظار ارزانی/ هیچ چیز ارزان نمی‌شود
رویداد۲۴ بالاخره مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه تیر خلاص را به قانون بازگشت قیمت‌ها به شهریور ۱۴۰۰ زد و گفت که چنین اتفاقی هرگز روی نخواهد داد.

به گزارش فراز، بازگشت قیمت کالا‌های اساسی به شهریور ۱۴۰۰ یکی از شروط قانون بودجه ۱۴۰۱ برای حذف ارز ترجیحی بود. به این صورت که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قدرت خرید مردم کاهش پیدا نکند. دولتی‌ها هم در آستانه حذف ارز ترجیحی تاکید می‌کردند که نخواهند گذاشت این کار فشاری به مردم وارد کند.

اندکی بعد، اما با ارسال لایحه اصلاح بودجه ۱۴۰۱ به مجلس نشان دادند که توان این کار از دولت ساخته نیست. مهمترین بخش لایحه مذکور این بود که بحث بازگشت قیمت‌ها به شهریور ۱۴۰۰ از قانون بودجه ۱۴۰۱ حذف شود. هر چند این اتفاق نیفتاد، اما حالا سخنان مسعود میرکاظمی نشان می‌دهد که دیگر به هیچ عنوان نباید منتظر کاهش قیمت‌ها بود. هر چند امید‌ها برای چنین چیزی هم تقریبا رنگ باخته بود.

بازگشت به عقب پیشکش، قیمت‌های فعلی را کنترل کنید

میرکاظمی گفته «وقتی ما می‌گوییم بازگردیم به شهریور ۱۴۰۰، یا باید بپذیریم هزینه‌اش را مردم بدهند یا باید یارانه‌شان را اضافه کنیم.»

او با این استدلال که «هنگامی که بودجه بسته شد، اتفاقات روسیه و اوکراین نبود و جهش سوم قیمت در بودجه دیده نشده بود» گفته است «دیگر نباید بگوییم قیمت‌ها به شهریور بازگردد بلکه آنچه که ملاک عمل قرار می‌گیرد، اسفند ماه و زمانی است که بودجه بسته شده؛ زیرا بودجه با کسری بسته شده است.»

البته برای مردم حتی بازگشت به اسفند ۱۴۰۰ هم در فاصله تنها ۶ ماه از آن تاریخ یک آرزوست و سوال اصلی اینجاست که آیا دولت توان همین کار را هم دارد یا نه؟

تا کنون در عمل اتفاقی که افتاده این است که دولت حتی از کنترل سطح قیمت‌ها در هفته‌های پس از حذف ارز ترجیحی نیز ناتوان بوده و و طی ۳ ماه گذشته فرآیند رشد قیمت‌ها کماکان ادامه پیدا کرده است. مثلا قیمت تخم مرغ که بعد از حذف یارانه، با افزایشی بی‌سابقه ۷۶ هزار تومان شده بود، در همین یک ماه اخیر بار‌ها دستخوش تغییر شده و رکورد ۱۰۰ هزار تومان را هم دیده است.

به عبارتی شاید اولین انتظار از دولت این باشد که ببینیم آیا توان جلوگیری از افزایش مستمر قیمت‌ها را دارد یا خیر؟ وقتی در عرصه عمل چنین توانی از دولت به چشم نمی‌خورد، چطور می‌توان امیدوار بود که قیمت‌ها نه به شهریور ۱۴۰۰ بلکه طبق گفته میرکاظمی به همان اسفندماه سال گذشته برگردند؟

جنگ روسیه-اکراین و اقتصاد ایران

نکته دیگر این است که دولت رئیسی اصرار داشت می‌خواهد سرنوشت اقتصاد را از مسایل سیاست خارجی و دیپلماسی جدا کند. شواهد زیادی دال بر اشتباه بودن این تئوری وجود داشت و در عمل هم اتفاقی که افتاد همین شواهد را تائید می‌کند.

معاون رئیس جمهوری جنگ روسیه و اکراین را از عوامل اصلی عدم توان بازگشت به قیمت‌های شهریور ۱۴۰۰ در ایران عنوان می‌کند. در چنین شرایطی جای سوال است که وقتی جنگ دو کشور دیگر بر روی اقتصاد ما تاثیر می‌گذارد چطور مسایل مستقیم سیاست خارجی خود ما از اقتصاد کشور جدا هستند؟

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.