کد خبر : 4165
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۴

۳۵۵ میلیارد تومان چگونه در باشگاه استقلال هزینه شد؟

۳۵۵ میلیارد تومان چگونه در باشگاه استقلال هزینه شد؟

باشگاه استقلال که این فصل عنوان گرانترین تیم فصل بیست و دوم لیگ برتر را به خود اختصاص داده است، تمام مبلغی که از فروش سهامش در بورس را کسب کرده بود، برای این فصل هزینه کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس سازمان خصوصی سازی در تازه‌ترین اظهار نظر خود نکاتی را مطرح کرده که برخی از آن به عنوان تخلفات مالی مصطفی آجورلو در زمان حضورش به عنوان مدیرعامل باشگاه استقلال یاد کرده‌اند. این در حالی است که حسین قربانزاده تاکید کرده است آجورلو رقمی را برای خودش برنداشته و همه مبالغ برای باشگاه هزینه شده است.

رئیس سازمان خصوصی سازی در این مورد گفت: «آقای آجورلو پولی را برای خود برنداشته که بگوییم فساد و زد و بند کرده. فقط خارج از چارچوبی که ما تعیین کردیم خرج کرده است. اینکه مردم الان بازخواست می‌کنند به خاطر این است که این عزیزان به اتاق شیشه‌ای آمده‌اند.»

۳۵۵ میلیارد تومان چگونه در باشگاه استقلال هزینه شد؟
حسین قربانزاده در کنار رضا درویش مدیرعامل پرسپولیس

در حالی که این اظهار نظرها ذهنیت برداشت از حساب باشگاه به طور غیر قانونی را ایجاد کرده است اما مشخص است که اختلاف حساب مدیران وقت باشگاه استقلال و مسئولان سازمان خصوصی سازی بر سر نحوه هزینه کرد وجوه دریافت شده از محل فروش سهام است.

بر اساس مصوبه کمیته مصارف، باشگاه استقلال می‌توانست تا سقف ٢۵٪؜ از این محل معادل ٩٠ میلیارد تومان نسبت به پرداخت بدهی‌های خودش اقدام کند اما در دوره مدیریت آجورلو مجموعاً ٢٣٠ میلیارد تومان از این منابع برداشته شد که قربان زاده معتقد است مجوز کمیته مصارف برای استفاده از این مبلغ دریافت نشده است.

مجموع مبلغ دریافت شده پس از فروش حدود ١١٪؜ از سهام باشگاه استقلال ٣۵٩ میلیارد تومان بوده که با کسر برخی کسورات قانونی و هزینه‌های مربوط به فروش سهام مبلغ ٣۵۵ میلیارد تومان به حساب باشگاه استقلال واریز شد.

۳۵۵ میلیارد تومان چگونه در باشگاه استقلال هزینه شد؟
علی فتح الله زاده و مصطفی آجورلو مدیران پیشین و فعلی استقلال

پیش از تشکیل کمیته مصارف در بدو واریز پول، شرکت تأمین اجتماعی ٣۴ میلیارد تومان را با دریافت احکام قضائی از محل بدهی‌های گذشته باشگاه استقلال مستقیماً از حساب این باشگاه دریافت کرد در حالی که مسئولین وقت باشگاه و اعضای کمیته مصارف در جریان این اقدام قرار نداشتند و به همین دلیل این مبلغ خارج از ٢۵٪؜ مصوب به منظور پرداخت بدهی‌ها از حساب برداشت شد.

باشگاه استقلال همچنین بر اساس تفاهم با اداره مالیات در صورت پرداخت بخشی از بدهی مالیاتی خودشان می‌توانستند از بخشودگی جرایم مالیاتی استفاده کنند. به همین دلیل ١۶ میلیارد تومان از بدهی سنگین مالیاتی استقلال که به جا مانده از ۱۰ سال گذشته بود پرداخت شد تا ٧٨ میلیارد جریمه عدم پرداخت مالیات در سال‌های گذشته با بخشودگی از بدهی‌های این باشگاه کاسته شود.

در واقع ۵٠ میلیارد تومان پرداخت شده به اداره تأمین اجتماعی و مالیات دارای مجوز کمیته مصارف نبوده و مازاد بر ٩٠ میلیارد مصوب از محل پرداخت بدهی‌ها انجام شده است.

سازمان خصوصی سازی از مدیران باشگاه استقلال درخواست کرده بود ٧۵٪؜ باقیمانده این مبلغ را سرمایه گذاری کنند در حالی که در زمان مدیریت آجورلو به جای سرمایه گذاری از منابع فروش سهام، بدهی‌های سال‌های گذشته پرداخت شده آن هم در شرایطی که طلبکاران خصوصی و دولتی با دریافت احکام قضائی در قبال مطالبات خودشان می‌توانستند مبالغ مورد نظرشان را از حساب برداشت کنند و در نهایت با توافق مسئولین باشگاه این بدهی‌ها پرداخت شد.

۳۵۵ میلیارد تومان چگونه در باشگاه استقلال هزینه شد؟
استقلال این فصل پرهزینه ترین تیم برای جذب بازیکن است

در نهایت از مجموع ٣۵۵ میلیارد ١٢٣ میلیارد تومان در حساب باقی ماند و ٢٣٢ میلیارد تومان از این محل هزینه پرداخت بدهی‌های گذشته باشگاه استقلال شد که از این ٢٣٢ میلیارد ٩٠ میلیارد دارای مجوز کمیته مصارف بوده و ١۴٢ میلیارد بدون دریافت مجوز از سازمان خصوصی سازی به طلبکاران از جمله سازمان تأمین اجتماعی و اداره مالیات پرداخت شده است.

نکته جالب توجه این است که از زمان جدایی آجورلو از استقلال ١٢٣ میلیارد تومان در حساب این باشگاه باقی مانده بود که فتح الله زاده با قرار دادن وثیقه ملکی مبلغ باقیمانده در حساب را نیز دریافت کرده و بخشی از مطالبات بازیکنان را پرداخت کرد.

بر این اساس از نظر سازمان خصوصی سازی تخلف در استفاده از منابع فروش سهام تکمیل شده و مجموع مبلغ ٣۵۵ میلیارد تومان در این باشگاه هزینه شده است.

با این حال قربانزاده به خاطر نظارت نکردن درست اعضای هیأت مدیره باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس از عملکرد آنها انتقاد کرده است. همچنین رئیس سازمان خصوصی سازی از وزارت ورزش هم به خاطر نظارت دقیق نداشتن در این مورد انتقاد کرده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.