کد خبر : 4090
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۹

رئیس دیوان عالی کشور: گاهی با یک حکم ناعادلانه یک خانواده و جامعه ناامید می‌شود

رئیس دیوان عالی کشور: گاهی با یک حکم ناعادلانه یک خانواده و جامعه ناامید می‌شود

رویداد۲۴ ایلنا نوشت: رئیس دیوان عالی کشور گفت: در حال حاضر عده‌ای در کشور ناخواسته و با کج سلیقه‌گی و ناخواسته این سرمایه را هدف گرفته و موجب نارضایتی مردم می‌شوند، گاهی با یک حکم ناعادلانه یک خانواده و جامعه ناامید می‌شود و یا در ادارات دولتی عدم پاسخگویی و بدرفتاری با ارباب رجوع موجب نارضایتی

رئیس دیوان عالی کشور
رویداد۲۴ ایلنا نوشت: رئیس دیوان عالی کشور گفت: در حال حاضر عده‌ای در کشور ناخواسته و با کج سلیقه‌گی و ناخواسته این سرمایه را هدف گرفته و موجب نارضایتی مردم می‌شوند، گاهی با یک حکم ناعادلانه یک خانواده و جامعه ناامید می‌شود و یا در ادارات دولتی عدم پاسخگویی و بدرفتاری با ارباب رجوع موجب نارضایتی مردم می‌شود، این در حالیست که در جمهوری اسلامی نباید اینگونه باشد.

حجت‌الاسلام سید احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور در برنامه گردهمایی حقوقی که با حضور ریاست دانشگاه، اساتید، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری این مراسم مصادف با روز بصیرت و شهادت حاج قاسم سلیمانی شده است و توصیه بنده به دانشجویان که آینده این کشور در دست شما است، این است که افزایش علم و بصیرت را مورد توجه قرار دهید.

کشور با چالش اقتصاد، ضعف مدیریتی و هجمه مواجه است/ برخی مدیران ما شایستگی مدیریت در برخی پست‎ها را ندارند

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه امروز کشور ما با چالش‌هایی در زمینه اقتصاد، ضعف مدیریتی و هجمه مواجه است، گفت: حمله‎های ترکیبی علیه کشور ما برای ایجاد ناامیدی، رعب وحشت، ناامنی، القای ناتوانی، تحریم‌های سخت و ظالمانه و شبهه افکنی در ضروریات دین، به شدت ادامه دارد.

وی در ارتباط با ضعف مدیریتی در برخی از بخش‌ها تصریح کرد: برخی مدیران ما شایستگی مدیریت در برخی پست‎ها را ندارند و یا انگیزه کار و درکی از واقعیت کشور ندارند و همین ضعف مدیریت باعث می‌شود در خط دشمن حرکت کنند.

یکی از بدترین هجمه‌ها که دشمن درصدد القای آن است ایجاد ناامیدی است

وی با بیان اینکه یکی از بدترین هجمه‌ها که دشمن درصدد القای آن است ایجاد ناامیدی است، اذعان کرد: می‌توان تحریم‌ها را دور زد و شبهات را پاسخ داد، اما اگر ناامیدی بر ما غلبه کند که “نمی توانیم” نخواهیم توانست.

وی افزود: مردم سرمایه جمهوری اسلامی ایران هستند و این سرمایه را باید حفظ کنیم، دراوایل انقلاب توانمندی نظامی نداشتیم، اما به پشتوانه مردم کشور قدرتمند بود، در حال حاضر عده‌ای در کشور ناخواسته و با کج سلیقه‌گی و ناخواسته این سرمایه را هدف گرفته و موجب نارضایتی مردم می‌شوند، گاهی با یک حکم ناعادلانه یک خانواده و جامعه ناامید می‌شود و یا در ادارات دولتی عدم پاسخگویی و بدرفتاری با ارباب رجوع موجب نارضایتی مردم می‌شود، این در حالیست که در جمهوری اسلامی نباید اینگونه باشد.

تمام هم و غم بنده رسیدگی به امورات قضایی مردم خصوصاٌ در ملاقات‌های مردمی است

رئیس دیوان عالی کشور تصریح کرد: در جلساتی که با قضات دارم بر این نکته تاکید دارم که در صدور رأی نهایت دقت را به خرج دهند، تمام هم و غم بنده رسیدگی به امورات قضایی مردم خصوصاٌ در ملاقات‌های مردمی است.

وی تاکید کرد: هیچ چیزی بهتر از اجرای عدالت، نظام را حفظ نمی‌کند، اگر واقعاٌ انقلابی هستیم و می‌خواهیم برای این انقلاب کاری انجام دهیم باید اجرای عدالت کنیم.

مردم سرمایه‌های کشور هستند و باید برای حفظ این سرمایه تلاش کنیم

رئیس دیوان عالی کشور مردم را سرمایه‎‌های این کشور خواند و اضافه کرد: با وجود فشار اقتصادی و مشکلات موجود، مردم ۴۳ سال است که پای انقلاب هستند، باید برای حفظ این سرمایه تلاش کنیم چراکه در صورت حفظ این سرمایه مملکت برای همیشه بیمه خواهد شد، هر دستگاه به سهم خود باید به صورت جدی برای رفاه، سلامت و کرامت مردم برنامه‎ریزی کند.

ملت ایران شایسته خدمت و جان فدایی است

وی با بیان اینکه ملت جمهوری اسلامی ایران شایسته خدمت و جان فدایی است، خطاب به دانشجویان گفت: شما دانشجویان اجرای عدالت، رضایت مردم، احقاق حق را سرلوحه کار خود قرار دهید.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم با اشاره به خطبه‌ای از امیرالمومنین (علیه السلام) در نهج البلاغه به مالک اشتر نخعی در زمینه مملکت داری، تصریح کرد: حضرت مى فرماید: «باید محبوب‌ترین کار‌ها نزد تو امورى باشد که در جهت رعایت حق از همه کامل‌تر و از نظر عدالت شامل‌تر و از نظر رضایت عمومى مردم جامع‌تر باشد» ; (وَلْیَکُنْ أَحَبَّ الاُْمُورِ إِلَیْکَ أَوْسَطُهَا فِی الْحَقِّ، وَأَعَمُّهَا فِی الْعَدْلِ، وَأَجْمَعُهَا لِرِضَى الرَّعِیَّهِ).

در ادامه این سخن مى فرماید: خشم توده مردم خشنودى خواص را بى اثر مى‌سازد، اما ناخشنودى خواص با رضایت عامه مردم بخشوده و جبران پذیر است» ; (فَإِنَّ سُخْطَ الْعَامَّهِ یُجْحِفُ، بِرِضَى الْخَاصَّهِ، وَإِنَّ سُخْطَ الْخَاصَّهِ یُغْتَفَرُ مَعَ رِضَى الْعَامَّهِ).

حجت ‎الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور در ادامه پاسخگوی سوالات دانشجویان در این گردهمایی حقوقی شد.

با آمارگرایی و کمیت گرایی موافق نیستم/ آمار برای اطلاع رسانی و برنامه‌ریزی است

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر مسأله آمارگرایی در قوه قضاییه گفت: با آمارگرایی و کمیت گرایی موافق نیستم، اما آمار برای اطلاع رسانی است و اگر بر اساس واقعیتی باشد که سبب برنامه ریزی برای مجموعه باشد امر مطلوبی است.

رئیس دیوان عالی کشور در ارتباط با عدم تناسب سختی‎های فراوان منصب قضا با حقوق و درآمد قضات، تصریح کرد: حضرت علی (ع) می‌فرمایند، گرفتاری و مشکلات زندگی قضات را باید تا جایی که امکان دارد حل کنیم، دستگاه قضا نیز تا حدودی برای رفع مشکلات معیشتی قضات تلاش کرد، اما با وجود تورم برای همه، از جمله قضات مشکل ایجاد شد که باید در این زمینه تدبیر و برنامه ریزی کرد.

کسانی باید به سمت قضاوت بروند که عاشق اجرای عدالت باشند

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نخبگان حقوقی به دلیل ضیق معیشتی، آمارگرایی، ساختار اداری فاسد و … تمایلی به امر قضا ندارند، توصیه شما در این زمینه چیست؟ گفت: کسانی باید به سمت قضاوت بروند که عاشق اجرای عدالت باشند و مسأله حقوق و معیشت وظیفه دستگاه قضایی است که باید قاضی را رصد و مشکلاتش را حل کند.

همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در جریان اغتشاشات اخیر برای متهمان وکیل تسخیری تعیین شد، اذعان کرد: اینگونه نبوده که متهمی بخواهد وکیل تعیینی بگیرد و قوه قضاییه بگوید شما حق گرفتن وکیل تعیینی ندارید، زیرا قانون در این موضوع صراحت دارد.

وی در ارتباط با رویکرد دیوان عالی کشور در خصوص احکام قضات در اغتشاشات اخیر تصریح کرد: بر تمام احکام نظارت کامل داریم و مواردی هم از احکام اعدام در دیوان عالی کشور نقض شده است.

عملکرد رسانه ما در مقابل رسانه‌های دشمن ضعیف است

وی در ارتباط با اهمیت اقناع اذهان عمومی در برخی پرونده‌های خاص خاطرنشان کرد: عملکرد رسانه ما در مقابل رسانه‌های دشمن ضعیف است و اطلاع رسانی‎ها به موقع و روشنگرانه نیست و یک دلیل آن فروانی احکام صادره در دادگاه است.

اقدامات دیوان عالی کشور در حوزه اجرای عدالت و رضایتمندی مردم

رئیس دیوان عالی کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در حوزه اجرای عدالت، رضایتمندی مردم چه اقداماتی در دیوان عالی کشور صورت گرفته است، یکی از این اقدامات برگزاری ملاقات‌های مردمی است که هر هفته برگزار می‌شود که پیرامون مشکلات مطرح شده پیگیری‌های لازم انجام می‌شود، همچنین اطلاع رسانی از پرونده‌ها و آراء وحدت رویه و هیأت عمومی به صورت مرتب در پایگاه اطلاع رسانی دیوان عالی کشور صورت می‌گیرد.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.