کد خبر : 3463
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳

شفاف سازی مسئولین سد چمشیرگچساران در قبال ابهامات و اتهامات زیست محیطی/سدچمشیر تحت نظارت کامل سازمان حفاظت محیط زیست بوده است

شفاف سازی مسئولین سد چمشیرگچساران در قبال ابهامات و اتهامات زیست محیطی/سدچمشیر تحت نظارت کامل سازمان حفاظت محیط زیست بوده است
صبح امروز نشستی با حضور "تورج فتحی" معاون دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست کشور و جمعی از مسئولان اجرایی سد چم شیر گچساران با اصحاب رسانه این شهرستان در خصوص اظهارنظرهای متعددی که راجع به سد چمشیر انجام شده است و خاتمه دادن به برخی ابهامات و اتهاماتی که اخیرا بر علیه سد چم شیر توسط عده ای در رسانه ها و فضای مجازی مطرح شده است برگزار شد تا با شفاف سازی به این ابهامات پاسخ داده شود؛

به گزارش پایگاه خبری انتخاب فردا، معاون اجرایی سد و نیروگاه چم شیر در این نشست با اشاره به اینکه در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و عملیات اجرایی این سد هم اکنون ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بر اساس برنامه زمان بندی عملیات آبگیری در اواخر دی ماه ۱۴۰۱ انجام خواهد شد گفت : هرچند کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی هم به این موضوع ورود کرد و نهایتا خروجی جلسات هم به این موضوع تاکید داشته که سازمان محیط زیست ماموریت جدیدی برای بررسی مجدد و دقیق این موضوعات مطرح شده تعریف کند.

محمدرضا فاضل افزود : اما اولین ابهامی که در خصوص سد چمشیر مطرح شده بود بحث عدم مکاتبه و انعقاد توافقنامه با سازمان محیط زیست برای شروع عملیات اجرایی سد چمشیر بود که توافقنامه و صورتجلسه ای در همین مضمون درسال ۸۸ وجود دارد که احداث این سد براساس آیتم هایی هم از سوی محیط زیست هم بلامانع است.
وی بیان کرد : باید توجه داشت که قریب به دوازده سال است که گزارش از وضعیت سد و منطقه چمشیر بصورت مستمر به محیط زیست ارجاع داده شده و بصورت مرتب دروضعیت کمی و کیفی مراحل اجرایی سد چمشیر قرار گرفته اند و همچنین مجوز سازمان محیط زیست درخصوص اجرای سد و نیروگاه چمشیر هم وجود دارد.
فاضل درادامه گفت:اما دربحث اتهامات نیز عده ای معتقدندکه در محل ایجاد سد تغییراتی ایجاد شده که اساسا هیچ گونه تغییری درمختصات محل و محور سد نیافتاده است.
وی گفت : نکته دیگر اینکه موضوعی مطرح کرده اند که درگزارشهای اولیه احداث سد، هیچ اشاره ای به وجود تاسیسات نفت در محل احداث سد نشده بود که اولا گزارشها مربوط به قبل از سال ۸۸ نیز اعلام‌می کند که علم به آگاهی از وجود مخازن نفت وجود داشت و  نکته مهم توافقنامه مشترک با شرکت نفت داریم که مربوط به سال ۷۷است که قبل از اجرای هرگونه پروژه با توجه به وجود نفت درمنطقه توافق نامه مشترک و چند صفحه ای بین کارفرمای وقت و شرکت نفت صورت گرفته و دراین خصوص نیز همه اقدامات با همکاری و هماهنگی با شرکت نفت انجام شده است.
فاضل ادامه داد:از آن طرف اجرای عملیات پروژه را از سال ۸۸ داشتیم و درمطالعات اولیه هم وجود تاسیسات نفتی و مخازن نفتی نیز دیده شد و با علم به این موضوعات بحث اجرای سد چمشیر عملیاتی شد.

فاضل در ادامه تصریح کرد: برخی ها مخالفت هایی هم علیه آبگیری سدچمشیر داشته اند بنابراین هرجایی که تراکم پوشش گیاهای داریم موظف هستیم طبق توافقنامه با منابع طبیعی و محیط زیست پوشش گیاهی را از بین ببریم اولا بیان کرده بودند که ۵هزار هکتار جنگل ازبین می رود که ما چنین سطحی از جنگ را در منطقه نداریم و پوشش گیاهی هم درخت بلوط نیست.
و ی افزود:بعضا پوشش های گیاهی در محل سد داریم  که با هماهنگی محیط زیست و منابع طبیعی عملیات پاک تراشی  را آغاز کرده ایم هرچند توافقاتی با اداره منابع طبیعی استان داشتیم به این شکل که در ازای کار تخریب منابع طبیعی بخشی را احیاء کنیم که این کار نیز اقدام شده و درآینده هم مکان های بیشتری به این امر اختصاص خواهد یافت.و در پایان بازهم تاکید می کنم که آبگیری سد چم شیر باعث بهبود کیفیت آب خواهد شد.
وی تصریح کرد:  اساسا هیچ گونه گنبد نمکی در محدوده سد چمشیر وجود ندارد و در آبگیری چمشیر مشکلی ازبابت افزایش شوری آب نخواهیم داشت.درحقیقت هم هدف اصلی احداث سد چم شیر هم کاهش شوری آب برای پایین دست خواهد بود.

نماینده سازمان محیط زیست کشور هم در ادامه اظهار داشت: با توجه به وظایف و مسئولیت های مهم سازمان محیط زیست، از اواسط سال گذشته بود که مکاتباتی با دستگاه های نظارتی و حاکمیتی صورت گرفت چرا که ابهاماتی نیز متوجه‌ طرح چمشیر مطرح شده بود.


تورج فتحی افزود : بنابراین اعلام کردیم که در طرح ها و پروژه های اجرایی در سراسر کشورمان و دربحث زیربنایی این طرح ها نیز مطابق قانون و مقررات، مطالعاتی تحت ارزیابی محیط زیستی نیز انجام می شود و به صورت کاملا کارشناسی موضوعات مورد بررسی دقیق قرار می گیرند و نهایتا مشخص می شود که احداث یک پروژه چه تاثیری بر محیط زیست منطقه دارد.
فتحی ادامه داد: لذا در خصوص این پروژه  نیز سال ها قبل از عملیات اجرایی سد چمشیر موارد لازم به محیط زیست ارجاع داده شد که توسط کارشناسان و متخصصین امر به صورت میدانی هم مورد بررسی کامل قرار گرفت و درادامه هم به پروژه مجوز داده شد و از نظر زیست محیطی مشکل خاصی برای اجرای پروژه وجود نداشت.
نماینده سازمان محیط زیست کشور تصریح کرد:اما سال گذشته مباحثی مطرح شد که این پروژه مشکلاتی به محیط زیست منطقه وارد می کند و همچون گتوند دوم خواهد شد، بنابراین بیش از همه کارشناسان ما بیشتر نسبت به این موضوعات حساس هستیم و اگر مشکلی دراین زمینه وجود داشت حتما از آبگیری سد ممانعت می کردیم اما با توجه به گزارش های قبلی بررسی های مجددی نیز صورت گرفت و مسئولین سازمان برای اطمینان خاطر و پاسخگویی شفاف به مردم ،مجددا مکلف شدیم که بازهم از سازه سد و منطقه بازدید میدانی داشته باشیم و ابهامات دقیق مورد بررسی قرار بگیرد.
وی بیان کرد:دربحث وجود چاه های نفت نیز با توجه به بازدیدی که داشتیم ،خوشبختانه به این نتیجه رسیدیم که در این زمینه هم مشکلی وجود ندارد، بنابراین ما در این بازدیدها هیچ رخنمون(برون زد) سنگی دارای نمک درمحدوده سد و حتی بالاتر و پایین تر از جانمایی سدهم مشاهده نشد و مواردی که توسط برخی افراد در رسانه ها بحث شده گویا مواردی ‌هستند که بدون کارشناسی دقیق  صورت گرفته و طبق بررسی های ما‌ هیچ گنبد نمکی را در منطقه شاهد نبودیم.
فتحی درادامه گفت:اما درموردشائبه تغییر ساختگاه سد جلساتی هم  برگزار شد و طبق بررسی هایی که انجام شده جانمایی ساختگاه سد در بهترین نقطه پیش بینی شده است و ازنظر شرایط زمین شناسی نیز مشکلی دراین زمینه وجود ندارد .بنابراین سازند جدید شناخته شده است و ابهامی برای اینکه کارفرما خواسته باشد جانمایی سد را تغییر داده باشد پس چنین چیزی به هیچ وجه نبوده و اصلا صحت ندارد.
وی  در ادامه گفت:درگزارشهای متعددی که به سازمان محیط زیست ارجاع داده شد و هم بازدیدهای میدانی که از کل منطقه چم شیر داشتیم ،درنقاط متعدد نمونه های مختلف را بررسی کردیم که مجددا تاکید می کنم که هیچ گنبد نمکی را در منطقه سد شاهد نبودیم و از نظر زمین شناسی نیز شرایطی را نداریم که منجر به رسوب گذاری نمک شود.
فتحی در ادامه درخصوص برخی اظهار نظرهای غیرکارشناسی از سوی سلبریتی ها درباره سد چمشیر هم گفت:برخی وقت ها بعضی سلبریتی های مواردی را بیان می کنند که مبنای کارشناسی ندارد و معتقدم ابتدا موارد را مورد مطالعه دقیق قرار دهند و از کارشناسان خبره موارد را جویا شوند بعد دربحث مافیایی سد سازی بیایند و نظراتی ارائه دهند.


مسئول دستگاه نظارت سد چمشیر در ادامه هم گفت:باید توجه کرد که هیچ گونه لایه و رخنمون و گنبد نمکی درمنطقه نداریم و افزایش حجم آب هم باعث انحلال بیشتر نمک نمی شود چون اساسا گنبد نمکی در منطقه احداث چم شیر نداریم.بنابراین کیفیت آبی که درانتها پیدا خواهد شد بهتر از وضعیت فعلی آب رودخانه  زهره خواهد بود.
به گفته مسولان سدچمشیربه استناد مطالعات مبسوط انجام شده : ۱- هیچگونه رخنمون ، لایه و یا گنبد نمکی و مشابه آن در سطح مخزن و پیرامون آن وجود ندارد. ۲- حدود ۵۰درصد از مخزن سد در تماس با سازند گچساران و ما بقی در تماس با سازند آهکی و مارنی میشان و سازند مارنی و ماسه سنگی آقاجاری می باشد.۳-سازند گچساران در مخزن سد از تناوب لایه های مارن ، گچ و انیدریت تشکیل شده است. ۴-سرعت و مقدار انحلال گچ در آب بسیار کم بوده است و به استناد مطالعت صحرایی ، آزمایشگاهی و همچنین تجربه موجود از مخازن سدهایی که سازند گچساران در مخزن آنها گسترش دارد (نظیر سدهای کوثر –سلمان فارسی – سیمره – کارون ۳ و …وجود گچ در سازند گچساران تاثیر پایین و متعارفی ، مشابه سایر مخازن سدها خواهد داشت.۵- بر اساس داده های حفاری چاههای نفت منطقه ، نزدیکترین نمک به سطح زمین در عمق ۴۰۰متری قرار گرفته است .

به گزارش انتخاب فردا طی بازدید از طرح چمشیر و در جریان جلسه مشترک توسط معاون  دفتر حفاظت و مدیریت سازمان محیط زیست کشور آقای مهندس فتحی اعلام گردید : ۱- مجوز از طرف سازمان محیط زیست برای شروع احداث سد چمشیر صادر شده است .
۲- هیچگونه گنبد یا برونزد نمکی و یا حتی لایه نمکی معنی دار که منجر به شوری در اثر آبگیری شود وجود ندارد.
۳- کلیه فعالیتهای چندساله این طرح در طی ۲۵ جلد گزارش به سازمان محیط زیست اطلاع رسانی و در هماهنگی کامل است .
۴- عملیات بریدن درخت چه در محدوده مخزن که به نام پاک تراشی گفته میشود از الزامات زیست محیطی است و باید قبل از آبگیری سد انجام شود .
۵- وجود مخازن و تاسیسات نفتی در گزارش های اولیه و قبل از شروع احداث سد آمده است الزامات زیست محیطی در این حوزه در نظر گرفته شده است .
انتهای پیام/آیدا طاهری

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.