کد خبر : 3362
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۸:۲۰

اشتباه بزرگ «کی‌روش» چه زمانی بود/ همه بروند او بازهم می ماند!

اشتباه بزرگ «کی‌روش» چه زمانی بود/ همه بروند او بازهم می ماند!

مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران با انتقاد از عملکرد این تیم در جام جهانی ۲۰۲۲ گفت: اشتباه عمیق‌ کی روش در این دوره، بی فکری درباره اتفاقات لحظه‌ای داخل میدان مسابقه بود.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی فوتبال ایران در حالی به رویای صعود از مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲ دست پیدا نکرد که دو شکست مقابل انگلیس و آمریکا و یک پیروزی در تقابل با ولز را در گروه B این دوره از بازی‌ها برای خود ثبت کرد.

ملی پوشان فوتبال ایران در حالی در سومین حضور متوالی در جام جهانی باز هم در مرحله گروهی حذف شدند که کارلوس کی روش در هر سه حضور سکان هدایت این تیم را بر عهده داشت.

جلال چراغپور در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نتایج این تیم عملکرد کی روش را به طور کامل مورد تحلیل قرار داد و مشکل موجود در تیم ملی را مدیریتی عنوان کرد.

هیچکس نوسان را کنترل نکرد

مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران ابتدای صحبت‌هایش را با اشاره به موضوعات حاشیه‌ای فوتبال به دلیل انتخاب دوباره مهدی تاج بر مسند ریاست و مسائل اجتماعی داخل کشور آغاز کرد و گفت: عملکرد تیم ملی فوتبال ایران دستخوش نوساناتی شد که هیچ یک از ارکان اجرایی در ساختمان فدراسیون و روی نیمکت نتوانست آن را کنترل کند. نتیجه نوسان‌ها هم از دست دادن مهمترین بازی در جام جهانی برای ایران بود. دیدار با انگلستان یکی از مهمترین بازی‌ها بود که از هر لحاظ روی روحیه و الگوهای فنی ما تأثیر عمیق گذاشت.

او افزود: نتیجه بازی با انگلیس تحت تأثیر اتفاقات اخلاقی بود اما نمی‌توان موضوعاتی که کاملاً فنی بود را به اتفاقات اجتماعی ربط داد.

فرمانده تیم ملی اشتباه مسلم کرد

«ناخدای کشتی فوتبال ایران در جام جهانی قطر اشتباه مسلم داشت». او با بیان این حمله گفت: قطعاً و حتماً مرحله اول اشتباهات فراوان فنی از سوی فرمانده تیم ملی بود. ناخدای کشتی تیم ملی کی روش بود. او اشتباهات زیاد، متوالی و مستمر در تمام نقاط زمین مسابقه داشت. این اشتباهات فقط اختصاص به کی روش نداشت بلکه در بازی‌های یک هشتم نهایی هم دیدم برخی مربیان اشتباهات فنی می‌کنند.

جملات چراغپور در حمله به کی روش اینگونه ادامه پیدا کرد: هر مربی در انتخاب استراتژی در طول بازی و حتی ثانیه‌هایی که داخل رختکن حرف می‌زند و کنار زمین راه می‌رود مؤثر است. کوچک‌ترین اشتباه او اگر سریعاً برطرف نشود مانند کاروانی عمل می‌کند که هر چه جلوتر می‌رود گمراه‌تر می‌شود. در بازی اول قبل از سوت آغاز مسابقه گمراه بودیم. اما در ادامه به گمراهی مان با آن، تاکتیک‌های فنی اضافه شد. مقابل انگلیس حداقل ۴۵ دقیقه کامل اشتباه کردیم. اشتباه دویدیم، اشتباه فکر کردیم و اشتباه ادامه دادیم.

انگلیس از ایران وحشت داشت

تحلیل گر فوتبال ایران درباره باخت ۶ بر ۲ مقابل انگلیس تصریح کرد: آنها از ما کاملاً می‌ترسیدند. همین وحشت هم باعث شد دو گل بزنیم و سه موقعیت گلزنی بالقوه داشته باشیم. فقط پشت آن سه موقعیت اراده‌ای ضعیف بود چون انتقال نکات فنی از کنار زمین به بازیکنان صفر بود.

اشتباه بزرگ کی روش چه زمانی بود/ همه بروند او بازهم می ماند!

عناصر بازی اشتباه بود

او درباره عملکرد بازیکنان تیم ملی ایران افزود: نکته دوم که باید به عنوان یک امر اساسی در کارنامه ضعیف ایران در جام جهانی در نظر گرفت، اصرار روی عناصر اشتباه بود. از دقیقه ۱۵ بازی با انگلیس فهمیدیم دفاع چپ بسیار آسیب پذیر است. شما به روند انتخاب بازیکنان جناح چپ توجه کنید که ۷ گزینه نظیر امید نورافکن، وحید امیری، صالح حردانی، جعفر سلمانی و … داشتیم اما رنگ آرامش ندیدیم. مشکل اساسی در دفاع چپ تنها اختصاص به این دوره نداشت بلکه بهترین مدافعان کناری ما مجتبی محرمی و جواد زرینچه و مجید نامجومطلق بودند که برای ایران خوش درخشیدند.

ببخشید فعل ماضی برای کی روش به کار بردم!

چراغپور درباره استراتژی‌های مشخص کارلوس کی روش یادآور شد: جالب است کی روش نزدیک به یک دهه سرمربی تیم ملی ایران بود اما به تنها چیزی که فکر نکرد فوتبال دو نفره است. ببخشید در جمله قبلی از فعل ماضی استفاده کردم چون فکر می‌کنم حتی اگر همه ما از ایران برویم کی روش همچنان می‌ماند! واقعاً درک نمی‌کنم مربی پراسم و رسمی مثل او چرا هرگز به فوتبال دونفره در جناحین فکر نمی‌کند.

کارشناس فوتبال ایران تاکید کرد: اشتباه عمیق‌تر او در این دوره، بی فکری درباره اتفاقات لحظه‌ای داخل میدان مسابقه بود. بازیکنان در هر سه بازی شدیدترین فشار فنی و روحی را تجربه کردند اما نیمکت ساکت بود.

اشتباه بزرگ کی روش چه زمانی بود/ همه بروند او بازهم می ماند!

ضعف عجیب جسمانی

چراغپور درباره وضعیت جسمانی بازیکنان تیم ملی ایران نیز نقد داشت و گفت: مورد سوم که بی سابقه بود ضعف آمادگی جسمانی در تیم ملی ایران بود. فکر می‌کنم دلیلش هم کامل نبودن تمرینات با همه نفرات و به تبع آن عدم آمادگی جسمانی بود. وقتی تیم ملی کامل شد فهمیدیم اصلاً کامل نبوده است.

او ادامه داد: سردار آزمون در دقیقه ۲۶ بازی با آمریکا عضلات هر دو پایش گرفت اما او را برای اینکه آبروی فنی تاکتیکی کادر فنی نرود در زمین ماند تا نیمه اول تمام شود. ما سال‌ها بود گرفتگی عضلات نداشتیم. خیلی از بازیکنان با عدم سلامت کامل بازی کردند که این به خاطر فصل زمانی غیرمرتبط با ادوار جام جهانی بود. سایر نتایج تیم‌های آسیایی من را بیشتر نگران کرد.

یک نفر شماره فدراسیون را بگیرد!

واقعاً در جام ملت‌ها با ژاپن، کره جنوبی، عربستان و استرالیا چه خواهیم کرد؟ دوست دارم همین الان تلفن را بردارم و به مسئولان فدراسیون زنگ بزنم که تکلیف تیم ملی را همین امشب مشخص کنید. واقعاً یک نفر شماره فدراسیون را بگیرد و بگوید وقت تنگ است.

اشتباه بزرگ کی روش چه زمانی بود/ همه بروند او بازهم می ماند!

کی روش بماند یا نه؟

چراغپور درباره شروع دوباره بحث ماندن یا نماندن مرد پرتغالی روی نیمکت ایران تصریح کرد: ماندن یا نماندن کی روش درد نیست. او چه باشد چه نباشد بی برنامگی در درون فوتبال شکل گرفته است. آنچنان فقر بازیکن، باسواد فوتبالی گریبان ما را گرفته که حالا حالاها درگیرش خواهیم بود. من نمی دانم چطور می‌خواهیم پیچیدگی‌های حریف را در جام ملت‌ها تشخیص دهیم وقتی در ابتدایی‌ترین مسائل مشکل داریم. آمریکایی‌ها کاملاً واضح بود که حداقل شش ماه روی دفاع چپ ایران کار کرده بودند. آنها با سه نفر در آن جناح به دو بازیکن دفاعی ما فشار آوردند و آنقدر روی خواسته خود اصرار داشتند به گل رسیدند.

مربی پیشین تیم ملی ایران افزود: برایم قابل درک نیست که عملکرد سه به دو در چپ را رعایت نکردیم اما کی روش هم صدایش در نیامد. سیستم کوچک در فوتبال ما وجود ندارد. هر سیستم کلی مانند ۲-۴-۴ یا ۱-۳-۲-۴ و … به ۶ سیستم کوچک تقسیم می‌شوند که ما اصلاً بلد نیستیم.

آب از سرِ چشمه گِل شد!

او در پایان با ابراز تأسف از فقر تولید بازیکنی که فوتبال را درک کند گفت: آب از سر چشمه گل شده است. باید کارهای بزرگ زیر بنایی در این زمینه کرد. ما در کمیته آموزش مشکلات جدی داریم. جزوه‌هایی که آنجا می‌گویند اصلاً با فوتبال روز دنیا خیلی فرق دارد. بهتر بگویم که دیگر اصلاً آن مطالب ربطی به فوتبال نوین ندارد. باید مدرسان کاربلد و روز دنیا بیایند وگرنه مشکلات ریشه‌ای هرگز حل نخواهد شد. باید از کودکان ۱۰ ساله شروع کنیم و روی آنها سرمایه گذاری داشته باشیم.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.