کد خبر : 1531
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ - ۸:۳۹

نمایندگان مجلس درباره فوت مهسا امینی چه گفتند؟/ رویارویی در ۴ جناح +جدول

نمایندگان مجلس درباره فوت مهسا امینی چه گفتند؟/ رویارویی در ۴ جناح +جدول

رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛ نمایندگان مجلس در ماجرای فوت مهسا امینی به ۴ دسته تقسیم شده‌اند؛ موافقان گشت ارشاد، مخالفان گشت ارشاد، نمایندگانی که موضع مبهم گرفتند و نمایندگانی که ترجیح دادند اصلا حرفی نزنند که بعدا به مشکل برنخورند. رویداد۲۴ میثم سعادت: بعد از وفات مهسا امینی و موج حمایتی که در شبکه‌های اجتماعی درباره

رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

نمایندگان مجلس در ماجرای فوت مهسا امینی به ۴ دسته تقسیم شده‌اند؛ موافقان گشت ارشاد، مخالفان گشت ارشاد، نمایندگانی که موضع مبهم گرفتند و نمایندگانی که ترجیح دادند اصلا حرفی نزنند که بعدا به مشکل برنخورند.

مهسا امینی

رویداد۲۴ میثم سعادت: بعد از وفات مهسا امینی و موج حمایتی که در شبکه‌های اجتماعی درباره او شکل گرفته است، بعضی نمایندگان مجلس هم به اظهار نظر درباره تراژدی مهسا امینی پرداختند و سعی کردند با موج‌های حمایتی که در انتقاد از برخورد‌های گشت ارشاد شکل گرفته همراه شوند. بررسی‌های روید اد ۲۴ نشان می‌دهد که حداقل ۷ نماینده مجلس، با برخورد صورت گرفته مخالفت کرده اند و با خانواده مهسا و مردم غمگین ابراز همدردری کرده‌اند.

جدول زیر اظهار نظر این ۷ نماینده را نشان می‌دهد. جلال الدین رشیدی کوچی با اینکه در مسائلی مثل طرح صیانت و … موضعی نزدیک به اصلاح‌طلبان دارد، اما مواضع سیاسی او همسو با جریان اصولگراست. حضور یکی دو نماینده اصولگرای دیگر در این بین هم قابل توجه است. روزنامه فرهیختگان نیز موضع انتقادی نسبت به گشت ارشاد داشته است و به نظر می‌رسد این تفکر بین برخی اصولگرایان در حال تقویت شدن است.

فوت مهسا امینی

اما اکثریت نمایندگان مجلس، نه تنها از گشت ارشاد انتقاد نکردند، بلکه این ماجرا را بازی رسانه‌ای خواندند که قصد دارد ماجرای اربعین را تحت الشعاع قرار دهد. در این میان حتی بعضی افراد، به تقدیر از نیروی انتظامی پرداختند. در جدول زیر، نام ده نفر از این نمایندگان را مشاهده می‌کنید که همگی گرایش اصولگرایی دارند:

عکس مهسا امینی


بعضی نمایندگان مجلس نیز سعی کردند در این اتفاق، موضعی بیطرفانه بگیرند تا متهم به جانبداری نشوند. این موضع از طرف قالیباف شروع شد که البته انتظار از رئیس مجلس هم شاید همین باشد، اما بعد از او هم چند نماینده دیگر، به تاسی از رئیس مجلس، حرفی زدند که صرفا گفته باشند! اینجا پر است از اظهار نظر نمایندگان زن مجلس که با فشار افکار عمومی ناچار به اظهار نظر شدند، اما نمی‌خواستند حرفی بزنند که از دایره اصولگرایی خارج شوند. جدول این اظهار نظر‌ها را هم در جدول زیر می‌بینید:

مهسا امینی کیست

به این سه دسته، می‌توان دسته چهارمی هم اضافه کرد. نمایندگانی که حاضر به اظهار نظر نشدند. لیست بلند نمایندگان ساکت، قابل توجه است اما دو نماینده در این میان بیشتر مورد انتقاد هستند. یکی حسن لطفی نماینده رزن که نزدیک به جریان اصلاح طلب است و گفته درگیر مشکلات مردم است و از ماجرای مهسا امینی خبر ندارد و دیگری نماینده سقز که به خاطر حساسیت موضوع حتی در مراسم تدفین مهسا شرکت کرد اما حاضر نشده موضع علنی درباره کلیت ماجرا داشته باشد!

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.