کد خبر : 13029
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۲ - ۸:۲۲

پرچم ورزش ایران به دست «جوانان» افتاد/ چهره‌های ناکام در خط پایان

پرچم ورزش ایران به دست «جوانان» افتاد/ چهره‌های ناکام در خط پایان

پرونده نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی هانگژو با درخشش تعدادی از جوانان کاروان ورزش ایران همراه بود که در برخی رشته‌ها تاریخ‌سازی کردند اما در مقابل برخی ورزشکاران هم به خط پایان رسیدند.

به گزارش خبرنگار مهر، کاروان ایران در نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی با ۵۴ مدال شامل ۱۳ طلا، ۲۱ نقره و ۲۰ برنز در جایگاه هفتم پایین‌تر از چین، ژاپن، کره جنوبی، هند، ازبکستان و چین تایپه در رده هفتم ایستاد. این در حالی است که کاروان ایران در دوره پیشین بازی‌های آسیایی ۶۲ مدال شامل ۲۰ طلا، ۲۰ نقره و ۲۲ برنز گرفت و ششم شد.

جایگاه کاروان اعزامی به هانگژو نسبت به دوره گذشته بازی‌ها اگرچه یک پله سقوط داشت اما هشداری است برای ورزش ایران که در این دوره بازی‌ها و در برخی رشته‌ها، در حد انتظار نبود و اگر کشتی مثل همیشه مدال‌ آوری نمی‌کرد، چه بسا جایگاه پایین‌تری در جدول داشتیم.

با این حال در این دوره از مسابقات برخی ورزشکاران دست به تاریخ‌سازی زدند و موفق به کسب مدال‌هایی شدند که کمتر کسی آن را پیش‌بینی می‌کرد، البته در مقابل ورزشکارانی هم داشتیم که با وجود اینکه سال‌ها در میدان‌های مختلف برای ورزش ایران مدال‌آوری کردند اما در این دوره دستشان از مدال کوتاه ماند و شوکی بزرگ به کاروان ایران وارد کرد.

مهدی الفتی؛ شگفتی‌ساز کاروان ایران در هانگژو

بدون شک یکی از تاریخی‌ترین مدال‌های هانگژو در رشته ژیمناستیک به دست آمد؛ جایی که در پرش خرک ورزشکار ایرانی با امتیاز ۱۴.۷۸۳ در جایگاه دوم قرار گرفت و مدال نقره با ارزشی را برای کاروان کشورمان کسب کرد. این مدال بعد از ۸۰ سال برای ژیمناستیک ایران به دست آمد. البته مدال الفتی در شرایطی به دست آمد که لایسنس این ورزشکار تا چند روز مانده به بازی‌های آسیایی هانگژو به دلیل مشکلاتی که در فدراسیون ژیمناستیک وجود دارد صادر نشده بود و با رایزنی رئیس سابق و کمیته ملی المپیک لایسنس او صادر شد.

پرچم ورزش ایران به دست «جوانان» افتاد/ چهره‌های ناکام در خط پایان

آقایی شطرنج در آسیا

تیم ملی شطرنج ایران با ترکیب پرهام مقصودلو، سیدمحمدامین طباطبایی، پویا ایدنی و بردیا دانشور و با درخشش تاریخی به مدال طلا رسیدند. ملی پوشان شطرنج ایران توانستند با کنار زدن رقبای سرسخت و دارای جایگاهی چون هند، چین و ازبکستان در آسیا آقایی کنند. شطرنج ایران در شرایطی به این مدال رسید که ملی پوشان همیشه از نبود امکانات و عدم حمایت مسئولان و نداشتن مربی خارجی گلایه می‌کنند.

پرچم ورزش ایران به دست «جوانان» افتاد/ چهره‌های ناکام در خط پایان

ترانه احمدی؛ تنها مدال‌آور اسکیت

تیم ملی اسکیت برای اولین بار در بازی‌های آسیایی هانگژو حضور پیدا کرد. البته کمیته ملی المپیک مخالف حضور این رشته بود اما با اصرار رئیس فدراسیون و قول مدال‌آوری در ۲ رشته فری استایل و سرعت ۱۲ ورزشکار عازم هانگژو شدند که در نهایت تنها ترانه احمدی در فری استایل موفق به کسب مدال نقره شد. مدال احمدی اولین مدال ایران در تاریخ بازی‌های آسیایی به حساب می‌آید اما اعزام ۱۱ ورزشکار دیگر که موفق به کسب مدال نشدند از نکات منفی و نقاط ضعفی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

پرچم ورزش ایران به دست «جوانان» افتاد/ چهره‌های ناکام در خط پایان

اسماعیل نژاد و آینده‌ای روشن

عملکرد حمیده اسماعیل نژاد در دوومیدانی امیدوارکننده بود، البته اگرچه او بعد از رسیدن به مرحله فینال به دلیل خستگی از ادامه مسابقات انصراف داد، اما رسیدن اسماعیل‌نژاد به فینال مسابقات اتفاق بزرگی بود. آن هم در کنار رقیبی چون فرزانه فصیحی که سال‌هاست لقب دختر باد را به خود اختصاص داده است اما در این دوره از مسابقات حتی نتوانست از مرحله گروهی صعود کند! ناکامی فصیحی در بازی‌های آسیایی هانگژو در شرایطی رخ داد که او مدت‌ها در اردوی صربستان بود و تجربه حضور در مسابقات برون مرزی بسیاری را دارد، اما اسماعیل‌نژاد پیش از این در مسابقات داخلی شرکت کرده بود و با نخستین تجربه حضور در مسابقات بین‌المللی ترکیه توانست رکورد فصیحی را بشکند و رکورد ۱۱.۴۳ ثانیه را ثبت کند. او در دومین تجربه بین‌المللی خود به مسابقات قهرمانی آسیا تایلند اعزام شد و با ثبت رکورد ۱۱.۴۶ ثانیه توانست به عنوان یکی از مدعیان دو سرعت ایران به بازی‌های آسیایی هانگژو اعزام شود.

پرچم ورزش ایران به دست «جوانان» افتاد/ چهره‌های ناکام در خط پایان

تاریخ‌سازی بانوی دوچرخه‌سوار

شاید تا پیش از برگزاری بازی‌های آسیایی هانگژو کمتر کسی فکر می‌کرد تاریخ ساز دوچرخه سواری ایران به نام یک دختر گره بخورد. فرانک پرتوآذر نشان داد اگر چهار سال پیش در جریان بازی‌های آسیایی جاکارتا زنجیر پاره کرد و از رسیدن به مدال باز ماند، تنها یک اتفاق بود و امسال در هانگژو آن را جبران کرد. این ملی‌پوش کوهستان ایران در ماده کراس کانتری زنان زمان یک ساعت و ۴۲ دقیقه و ۴۴ ثانیه را ثبت کرد و با کسب عنوان سومی به نشان برنز رسید تا در تاریخ دوچرخه‌سواری ایران نامش ماندگار شود.

پرچم ورزش ایران به دست «جوانان» افتاد/ چهره‌های ناکام در خط پایان

حسین رسولی؛ شگفتی‌ساز بزرگ

شاید کمتر کسی فکر می‌کرد حسین رسولی در پرتاب دیسک که همه نگاه ها به طلایی شدن احسان حدادی بود، شگفتی‌ساز شود. او در مرحله فینال پرتاب دیسک، آخرین پرتاب خود را با مصدومیت ۵۷.۶۱ پرتاب کرد و به اولین طلای بازی‌های آسیایی خود دست پیدا کرد. احسان حدادی که پرافتخارترین ورزشکار بازی‌های آسیایی محسوب می‌شد و پنجمین حضورش را در این مسابقات تجربه می‌کرد به نشان نقره رسید تا پس از ۲۲ سال کفش‌هایش را بیاویزد و از ورزش قهرمانی خداحافظی کند.

پرچم ورزش ایران به دست «جوانان» افتاد/ چهره‌های ناکام در خط پایان

پینگ‌پنگ طلسم ۶۵ ساله را شکست

تیم ملی تنیس روی میز ایران با ترکیب نوشاد و نیما عالمیان و امیرحسین هدایی با عملکرد بی نظیر به مرحله نیمه نهایی بازی‌های آسیایی هانگژو صعود کردند و پس از ۶۵ سال دوباره به مدال برنز تیمی رسیدند. تیم ایران با یک نمایش فوق‌العاده موفق به عبور از سد ژاپن تیم دوم رنکینگ جهان و دارنده مدال برنز المپیک ۲۰۲۰ شد و شاهکاری ماندگار در تاریخ ورزش ایران را به ثبت رساندند.

پرچم ورزش ایران به دست «جوانان» افتاد/ چهره‌های ناکام در خط پایان

چهره‌های ناکام در خط پایان

در کنار موفقیت‌ها و شگفتی‌سازی ورزشکاران ایران در نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی هانگژو، برخی ورزشکاران در رشته‌های مختلف چهره‌های ناکام این مسابقات لقب گرفتند، ورزشکارانی همچون ناهید کیانی (دارنده مدال طلای جهان)، جواد فروغی (دارنده مدال طلای المپیک توکیو)، بهمن عسگری (دارنده مدال طلای جهان و بازی‌های آسیایی جاکارتا)، حسن تفتیان (دارنده مدال طلای قهرمانی آسیا)، علی پاکدامن (دارنده مدال برنز بازی‌های آسیایی جاکارتا)، دانیال بخشی (دارنده مدال برنز جهانی)، میرمصطفی جوادی (دارنده مدال طلای جهان)، رضا دهدار (دارنده مدال برنز جهانی) در این دوره از رقابت‌ها دست خالی به ایران بازگشتند و این می‌تواند یک هشدار جدی برای ورزش ایران باشد.

پرچم ورزش ایران به دست «جوانان» افتاد/ چهره‌های ناکام در خط پایان

توجه و حمایت؛ نیاز مبرم ورزش ایران

عملکرد کاروان ورزش ایران در نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی اگرچه با یک پله سقوط همراه بود و نگرانی‌هایی را ایجاد کرد اما نکات قابل توجهی هم دارد که می‌توان در سایه توجه و حمایت مسئولان همه را به آینده ورزش امیدوار کند. در این دوره از رقابت‌ها ورزشکاران جوان به مدال دست پیدا کردند و در مقابل برخی ورزشکاران باتجربه درجا زدند. این نشان می‌دهد جوانگرایی در برخی رشته‌های ورزشی جواب داده و باید میدان را به تازه نفس‌ها داد تا بتوانند با کسب مدال‌های رنگارنگ آینده ورزش ایران را در مسابقات جهانی و المپیک درخشان کنند.

در این دوره از رقابت‌ها با وجود اینکه بانوان ایران موفق به کسب مدال طلا نشدند اما مدال‌های متعددی از نقره و برنز را درو کردند و ۳۱ درصد هم در سکوهای مدال‌آوری ایران نقش داشتند ولی با این حال ورزش ایران در سال منتهی به المپیک نیازمند توجه بیشتر است و نباید از آن غافل شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.