کد خبر : 12641
تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۳

افتتاحیه‌ای با عروس‌های زیاد و دو رئیس جمهور/ «آزادی» نماد ایران

افتتاحیه‌ای با عروس‌های زیاد و دو رئیس جمهور/ «آزادی» نماد ایران

مراسم افتتاحیه نوزدهمین دوره بازیهای آسیایی به میزبانی هانگژو چین برگزار شد و صحنه های زیادی به تصویر کشیده شد که یکی از آنها نمایش برج آزادی به عنوان نماد ایرانبود.

به گزارش خبرنگار مهر از هانگژو، ورزشگاه «هانگژو المپیک اسپورت سنتر» محل برگزاری مراسم افتتاحیه نوردهمین دوره بازی‌های آسیایی است. این مراسم بعدازظهر امروز شنبه اول مهمتر با حضور رئیس جمهور کشور چین و همچنین رئیس کمیته بین المللی المپیک برگزار خواهد شد.

کاروان ورزش ایران با ۲۸۹ ورزشکار در ۳۴ رشته ورزشی در نوزدهمین دوره از بازی‌های آسیایی شرکت کرده است. شهید حججی نام کاروان ایران است و این کاروان با شعار «ایمان – ایران – افتخار» در هانگژ و۲۰۲۲ حاضر شده است.

رژه کاروان ورزش ایران در افتتاحیه نوزدهمین دوره بازیهای آسیایی

شروع رسمی با اهتزاز پرچم چین

در ابتدای سربازان چینی با در دست داشتن پرچم کشورشان وارد استادیوم شدند. پرچم کشور چین طی مراسمی با همراهی و تشویق تماشاگران به اهتزاز درآمد وسپط سرود ملی چین در ورزشگاه نواخته شد. در این لحظه تمام تماشاگران به اخترام میزبان بازی‌ها ایستادند.

رژه کاروان ورزش ایران در افتتاحیه نوزدهمین دوره بازیهای آسیایی

رژه ورزشکاران کشورهای مختلف

در ادامه رژه ورزشکاران کاروان کشورهای حاضر در بازی‌های آسیایی آغاز شد. برای این بخش تعداد زیادی از هنرمندان چینی که لباس متحدالشکل به رنگ زرد و سفید به تن داشتند در اطراف زمین ورزشگاه مرکزی هانگژو حضور داشتند و با حرکات یکدست، ورزشکاران حاضر در مراسم رژه را همراهی می‌کردند.

رژه کاروان ورزش ایران در افتتاحیه نوزدهمین دوره بازیهای آسیایی

در طول مراسم رژه ورزشکاران، عروسک‌های طراحی شده برای بازی‌ها که به رنگ سبز و زرد و آبی هستند در نقاط مختلف زمین، هنرمندان و ورزشکاران را همراهی می‌کردند. از نکات جالب اینکه به هنگام رژه اعضای کاروان ورزش هر کشور، نام آن کشور همزمان به زبان چینی و انگلیسی بر روی دیوارنمای طراحی شده نقش می‌بست و تا زمان ورود کاروان ورزش کشور بعد، باقی می‌ماند. دیگر اینکه بر خلاف بسیاری از ادوار گذشته بازی‌ها، به هنگام رژه کاروان ورزش کشورها خبری از نمایش نماد ویژه آن کشور نبود و فقط نمادی ثابت از چین که به شکل گل و گیاه بود، نمایش داده می‌شد.

رژه کاروان ورزش ایران در افتتاحیه نوزدهمین دوره بازیهای آسیایی

کاروان شهید حججی رژه رفت

کاروان ورزش ایران که با نام شهید حججی در این دوره از بازی‌ها شرکت کرده است، بعد از افغانستان قبل از عراق با پرچمداری جواد فروغی و ناهید کیانی وارد ورزشگاه شد و در مراسم رژه شرکت کرد.

رژه کاروان ورزش ایران در افتتاحیه نوزدهمین دوره بازیهای آسیایی

تشویق چین و حضور با لباس سنتی

اعضای کاروان ورزش کشور چین به هنگام ورود به ورزشگاه به شدت از سوی تماشاگران حاضر در ورزشگاه که ایستاده بودند، مورد تشویق قرار گرفتند. چین یکی از بزرگ‌ترین کاروان‌ها در این دوره بازی‌های آسیایی را در اختیار دارد و با جمعیتی بیشتر از دیگر کشورها در مراسم رژه شرکت کرد. از دیگر موارد جالب توجه در مراسم رژه اینکه ورزشکاران برخی کشورها با لباس سنتی کشور خود در این مراسم حاضر شدند. از جمله این کشورها می‌توان به عربستان و نپال اشاره داشت.

رژه کاروان ورزش ایران در افتتاحیه نوزدهمین دوره بازیهای آسیایی

چین پایان بخش رژه

با رژه کاروان ورزش چین که با جمعیتی زیاد در مراسم افتتاحیه حاضر بود، بخش رژه کاروان ورزش کشورها به پایان رسید. در ادامه و پس از اجرای بخش نمایشی کوتاه کوتاه از سوی هنرمندان چینی، مقامات هانگژو ضمن خوش آمدگویی به ایراد سخنرانی پرداختند.

حضور بشار اسد و همسرش

در کنار مقامات ورزشی و سیاسی چین و همچنین رئیس کمیته بین المللی المپیک که در ورزشگاه حضور دادند، بشار اسد رئیس جمهور سوریه همراه با همسرش نیز با حضور در ورزشگاه مرکزی هانگژو شاهد برگزاری مراسم افتتاحیه بود.

رژه کاروان ورزش ایران در افتتاحیه نوزدهمین دوره بازیهای آسیایی

نورپردازی تماشایی چینی‌ها

ادامه مراسم افتتاحیه به اجرای نمایش سنتی چینی‌ها اختصاص داشت که با استقبال تماشاگران هم همراه بود اما شور و هیجان آنها زمانی بیشتر شد که دیگر گروه نمایشی با در دست داشتن مهتابی وارد زمین شدند. در این زمان تمام چراغ‌های ورزشگاه خاموش بود و روشنایی آن از همین مهتابی‌ها تأمین می‌شد و البته تصاویری که همراه با رقص و بازی نور روی جایگاه تماشاگران نقش می‌بست.

عروس‌ها در مراسم افتتاحیه

یکی از زیباترین تصاویر افتتاحیه زمانی در ورزشگاه مرکزی هانگژو نقش بست که به اصطلاح به «عروس» و «فرشته» اختصاص داشت. بازی این‌بخش وقتی آغاز شد که یک خانم با لباس عروس به تن وسط ورزشگاه حاضر شد و به تدریج عروس‌های دیگر هم به او ضافه شدند. البته که تعبیر برخی از این افراد «فرشته» بود اما هر چه بود لباس یکدست سفید آنها و نور چراغ متصل به آنها در تاریکی ورزشگاه، زیبایی بی نظیری ایجاد کرد.

برج آزادی نماد ایران شد

ادامه مراسم به نمایش تصاویر و نماد مربوط به کشورهای مختلف اختصاص داشت. برج آزادی نماد ویژه نمایش داده شده از ایران بود که در این بخش به رخ کشیده شد.
همزمان با این بخش هنرمندان چینی با لباس‌های رنگی در زمین حرکات نمایشی اجرا می‌کردند.

افتتاحیه‌ای با عروس‌های زیاد و دو رئیس جمهور/ «آزادی» نماد ایران

مشعل نوزدهمین دوره روشن شد

بعد از نمایش برج آزادی و نماد دیگر کشورها، نوبت به روشن شدن مشعل بازی‌ها در ورزشگاه رسید. برای این بخش چراغ‌های کل ورزشگاه خاموش شد و نور کمی در داخل زمین روشن بود. سپس مشعل نمادین بازی‌ها توسط برخی ورزشکاران مطرح چینی روشن شد و در ادامه هم مشعل اصلی بازی‌ها روشن شد. بعد از روشن شدن مشعل، پرچم کشورهای حاضر توسط هنرمندانی که در زمین حضور داشتند، برافراشته شد. بعد از روشن شدن مشعل، تصاویری از افرادی که معرف کشورهای مختلف بودند، روی دیوار طراحی شده نقش بست. و در ادامه هم بخش پایانی برنامه‌های هنری نمایشی به اجرا درآمد.

و اینچنین مراسم افتتاحیه نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی بدون آتش بازی که پای ثابت مراسم افتتاحیه در بازی‌های آسیایی و المپیک است، به پایان رسید. برگزار کنندگان بازی‌های آسیایی و به ویژه مقامات هانگژو در راستای حفظ محیط زیست و تبعیت از شعار «شهر بدون کربن» تصمیم به حذف آتش بازی از مراسم گرفتند.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.