کد خبر : 3752
تاریخ انتشار : یکشنبه ۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۰

نشست آموزه‌های زلزله بم و لزوم نوسازی مسکن در گچساران برگزار شد/ تهدید جان ۲۲ میلیون ایرانی زیر سقف‌ لرزان بافت‌های ناکارآمد شهری

نشست آموزه‌های زلزله بم و لزوم نوسازی مسکن در گچساران برگزار شد/ تهدید جان ۲۲ میلیون ایرانی زیر سقف‌ لرزان بافت‌های ناکارآمد شهری
همایش تجربیات زلزله بم ، راهکارها و کاهش آسیب های ناشی از زلزله در شهرستان گچساران در راستای ترویج نوسازی و مقائم سازی واحدهای مسکونی فرسوده با حضور جمعی از مسولان کشوری ، استانی و شهرستانی در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد .؛

به گزارش انتخاب فردا ، فرماندار گچساران در همایش سفیران بازآفرینی با موضوع باز آموزی زلزله شهر بم در شهرستان گچساران با بیان اینکه پنجم دی ماه سالروز زلزله بم است، شرکت بازآفرینی شهری ایران در نظر گرفت نشست آموزه‌های زلزله بم و لزوم نوسازی مسکن را در کل کشور به صورت همزمان برگزار کند .
روانبخش دیهیم خوب هدف از برگزاری این نشست را پاسداشت سالروز زلزله بم و لزوم بهره‌گیری از آموزه‌های زلزله بم با هدف ترویج فرهنگ نوسازی، بهسازی و مقاوم‌سازی مردمی در شهرها و محلات هدف ذکر کرد.
وی تصریح کرد : برگزاری همایش ها و آگاهی بخشی به مردم در راستای آموزش در مقابل مواجهه با بلایای طبیعی را سازنده خواند و گفت: یادگیری و اطلاع از چگونگی برخورد در زمان حادثه تا حد زیادی میتواند مانع از خسارت های جدی و حفظ جان مردم میشود.
فرماندار گچساران عنوان کرد : نام گذاری این حادثه در شهرستان بم به نام روز ایمنی و مقابله با زلزله بیشتر یادآور شرایط اقلیمی و آب و هوایی کشور و قرار گرفتن در کمر بندی زلزله می باشد که ما مسیولین باید آمادگی و آموزش های لازم را به مردم برای مقابله با حوادث طبیعی را بدهیم تا خسارات کمتری وارد شود.
دیهیم خوب افزود: از آنجایی که کشور ما یکی از زلزله خیزترین کشور ها می باشد باید برنامه برای مقابله با این بلاهای طبیعی را داشته و آموزش های لازم را به مردم در حین اتفاق زلزله و بعد از آن را بدهیم.
وی اظهار داشت: متاسفانه یکی از مشکلات ما در زلزله ساخت و سازهای نامناسب ساختمانی و عدم رعایت استاندارد های لازم کارشناسی می باشد که همیشه بیشترین خسارت ها را به مردم وارد می کنند.
وی یادگیری آموزش عمومی مقابله با زلزله را از دیگر موضوعات مهم دانست و بیان داشت: در بسیاری موارد صدمات و خسارات ناشی از زلزله و سیل مربوط به عدم آگاهی ما و نبود آموزش و راهکار مقابله با حادثه می باشد.
وی رعایت بحث ایمنی ساختمان سازی را مهم عنوان کرد و ابراز داشت: متاسفانه طی بازدیدی که از مناطق عشایری شهرستان داشتم بیشتر ساخت و سازهای آنها در حریم رودخانه بود که این خود در هنگام رویداد اتفاق سیل مشکلات جدی به بار می آورد.
فرماندار گچساران با اشاره به محلات بافت فرسوده این شهرستان افزود: متاسفانه قسمت زیادی از شهر ما دارای ساختمان های قدیم با بنای سنگ و گچ می باشد که استحکام لازم را نداشته و دچار فرسودگی می باشد.
وی نبود معابر و کوچه های استاندار در این بافت های فرسوده را از دیگر معظلات شهری دانست و گفت: اگر مشکلی در این بافت ها به وجود بیاید به علت نبود معابر استاندار، دستگاهای خدمات رسان دچار مشکل می شوند و اگر هم این محلات را خالی از سکنه کنیم به محل رفت و آمد افراد بذهکار تبدیل خواهد شد.
سفیر شهر زلزله زده بم هم در این همایش از خاطرات ، اتفاق ناگوار و دلخراش حادثه بم گفت: متاسفانه بیشترین خسارات وارده به بم در حادثه زلزله مربوط به ساختمان های قدیمی و سازه های خشت و گلی بود که مردم در ساختمان سازی از آن استفاده کرده بودند.

انتهای پیام/ط


علی احمدی نیک زاد افزود: متاسفانه چون بافت این شهر کاملا سنتی و قدیمی بود،زلزله جان ۷۰هزار نفر را گرفت و ساختمان ها به طور کامل از بین رفتند.
وی اظهار داشت: به عنوان یه سفیر از شهر زلزله زده بم در ۱۰۰شهر کشور حضور تا فرهنگ مقابله با زلزله و آموزش های لازم را به مردم اطلاع رسانی کنیم تا آمادگی مقابله را داشته باشند.
رئیس بازآفرینی شهری کشور هم در این جلسه گفت: طرح سفیران نوسازی بم ،به دستور مقام معظم رهبری و پیگیری وزارت راه و شهرسازی کشور جهت تسریع در روند نوسازی کشور اتفاق و در ۱۰۰شهر کشور با اقدام جهادی در حال اجرا می باشد.
سید علی باب‌الحوائجی افزود: این برنامه به مناسبت سالروز حادثه دلخراش زلزله بم با همراهی اعضای ستاد وزارت راه و شهرسازی کشور در شهرها با دو بعد مهم اول عاطفی و دیگری فنی و مدیریتی و ارایه بسته های تشویقی برای نوسازی بناها و ساختمان های قدیمی شکل گرفته است و شهرداری دوگنبدان تلاش دارد با ارائه بسته های تشویقی مناسب و ایجاد انگیزه ،شهروندان را تشویق به مشارکت در تحقق این اهداف و برنامه ها کند.
وی بیان داشت: از سال ۹۵تاکنون حدود ۱۹میلیون نفر در بناهای ناپایدار که این رقم در سال ۱۴۰۱به ۲۲میلیون نفر افزایش پیدا کرده که شامل ۲۰درصد مردم و ۳۰درصد جمعیت شهری در بابت فرسوده می باشد که متاسفانه در حال حاضر بیش از ۲میلیون مسکن ناپایدار با سقفی لرزان در شهرهای کشور وجود دارد.
وی پایداری ساختمان سازی شهرستان گچساران ،نسبت به دیگر شهرها را مناسبتر عنوان کرد و بیان داشت:از مهمترین اقدامات نوسازی این شهرستان،اجرای رینگ بافت فرسوده،ساماندهی خیابان بلادیان،احداث پایگاه سلامت ،کتابخانه، مدرسه در محلات قدیمی این شهر و نوسازی ساختمان های قدیمی بافت فرسوده می باشد.
باب الحوایجی اظهار داشت: برای تسریع در روند نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های قدیمی ،سازمان بازآفرینی شهری کشور بسته های تشویقی از جمله اخذ مجوز ساخت و اختصاص انشعابات قبلی ساختمان و تخفیف ۵۰درصدی مجوز ساخت توسط شهرداری هر شهر می باشد که به مردم جهت ساخت ساختمان مقاوم و نوساز تعلق خواهد گرفت.


شهردار دوگنبدان که میزبان این همایش بود ضمن ارایه عملکرد شهرداری در خصوص نوسازی بافت فرسوده این شهرستان گفت: یکی از معظلات شهرستان گچساران وجود بافت فرسوده در چهار محله با ۱۶۴هکتار زمین می باشد که با تعداد ۶هزار واحد مسکونی جمعیتی بالغ بر ۲۲هزار نفر را شامل می شود.
قشقایی افزود: در این محلات علاوه بر وجود بافت فرسوده ،ساختمان ها در شیب تندی قرار دارند که یکی از معظلات این بافت می باشد.
وی بیان داشت: از زمان ابلاغ وزیران برای بازسازی بافت فرسوده در شهرستان گچساران،۲هزارو ۲۲۸واحد اعلام آمادگی و از این تعداد یک هزار و ۸۰۰واحد بهره برداری و مقاوم سازی شده و بقیه هم به علت عدم تامین اعتبارات لازم هنوز به بهره برداری کامل نرسیده است.
قشقایی گفت:هدف از اجرای سیاست های بازآفرینی شهری و برنامه های تجدیدحیات شهری، ارتقاء شرایط کیفی زندگی در سکونتگاه ها از طریق ایمن سازی و مقاوم سازی ساختمان ها،توسعه و بهبود زیرساخت های شهری، تامین خدمات شهری مورد نیاز ،اموزش ساکنان، ایجاد فرصت های شغلی،تقویت نهادهای مدیریت محلی و دفاتر خدمات محله ای مردم نهاد و الگو سازی دستورالعمل های کیفی ساخت و ساز است.
شهردار دوگنبدان خاطر نشان کرد : با توجه به سالروز وقوع زلزله بم و روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات و بلایای طبیعی، به منظور استفاده از تجربیات و بهره گیری از آموزه های زلزله بم و همچنین بررسی وضعیت فرسودگی بافت های شهری، شهرداری اقدام به برگزاری همایشی باعنوان “آموزه های زلزله بم” کرده است.

    

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.